Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną podczas podróży autokarem

Posted by admin
Category:
Ocena

Wakacje nad morzem, weekend w górach czy wypad za miasto? Autokary w Gdańsku są coraz częściej wybieranym środkiem transportu, z racji rosnącego zainteresowania ludzi podróżami. Niezależnie, czy są to wycieczki organizowane przez biura podróży, czy samodzielny wynajem autokarów w Gdańsku, jak cieszyć się z podróży, jeśli dopadnie nas choroba lokomocyjna? Przedstawiamy kilka sposobów, które wyciszą złe samopoczucie.

iStock 610776158 1024x680 - Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną podczas podróży autokarem
White Bus driving along an empty asphalt road lined with deciduous trees in the countryside

Czym jest choroba lokomocyjna?

Jest to zespół nadpobudliwości błędnika. Rejestruje on zmiany położenia ciała, kierunek oraz ruch, jaki wykonujemy. Podczas podróży zmysł wzroku oraz proprioreceptory odbierają położenie naszego ciała, jako że jest w stanie spoczynku. Mózg przetwarzając te informacje, nie może ułożyć ich w spójną całość, więc reaguje w sposób niekontrolowany. Następstwem tego jest złe samopoczucie, senność, mdłości oraz wymioty.

Co pomaga zmniejszyć objawy choroby lokomocyjnej?

PODŚWIADOMOŚĆ.

Może to wydawać się dziwne, lecz gdy podróżujemy zrelaksowani i pełni energii, nasz mózg automatycznie odbiera podróż jako miłą czynność, co nie wpływa na zwiększanie złego samopoczucia.

LEKKI POSIŁEK I PICIE NIEGAZOWANYCH NAPOJÓW W MAŁYCH ILOŚCIACH.

Przed podróżą ważne jest, aby nie spożywać ciężkostrawnych pokarmów, obciążających żołądek. Spożywanie napojów również warto ograniczyć do małych ilości niegazowanej wody.

NIE PAL, NIE BIERZ DO AUTOKARU NIC O INTENSYWNYM ZAPACHU.

Staraj się nie palić tuż przed podróżą i poproś o to swoich sąsiadów. Nie zabieraj także posiłków posiadających ostre zapachy i nie używaj zbyt dużej ilości perfum. Wszystkie intensywne zapachy nasilają mdłości.

WYBIERZ ODPOWIEDNIE MIEJSCE W AUTOKARZE.

Gdy męczy Cię choroba lokomocyjna, warto wybrać miejsce, które nie będzie nasilało jej przykrych objawów. Przewóz osób w Gdańsku dba o dobro klientów, więc zdecydowanie odradzamy miejsca z tyłu autokaru oraz w pobliżu osi kół. Osoby siedzące w tych miejscach narażone są na największe odczuwanie nierówności drogi. Warto też zająć miejsce przodem do kierunku jazdy oraz nie będące miejscem przy oknie. Obserwowanie zmieniającego się krajobrazu wzmaga mdłości.

WIETRZENIE I GŁĘBOKIE ODDYCHANIE.

Gdy zaczną występować wymioty, warto w miarę możliwości otworzyć okno, żeby był dopływ świeżego powietrza. Dużo pomaga też pozycja półleżąca i głębokie oddychanie. W trakcie postojów warto poprosić kierowcę przewozów autokarowych w Gdańsku, aby zostawił otwarte drzwi. Wnętrze wtedy będzie pozbawione przykrych zapachów.

NIE CZYTAJ, ZAJMIJ GŁOWĘ CZYMŚ INNYM.

Staraj się nie czytać podczas jazdy, nachylona głowy oraz długotrwałe wpatrywanie się w litery, często przyprawia o mdłości. Warto zająć głowę jakimiś spokojnymi piosenkami, czy audiobookiem, które pozwolą nam uwolnić głowę od złych myśli. W przypadku dzieci, u których występuje choroba lokomocyjna, również ważne jest zajmowanie ich, tak by nie koncentrowali się na podróży.

HERBATA Z IMBIRU I MOKRE OKŁADY.

Gdy mdłości i wymioty nie dają za wygraną, warto wcześniej przygotować herbatkę z imbirem, której picie w małych ilościach będzie zmniejszało przykre skutki choroby. Dobrym sposobem jest także położenie mokrego i zimnego okładu na czoło. Te dwa sposoby sprawdzają się również w przypadku dzieci.

LEKI NA CHOROBĘ LOKOMOCYJNĄ.

Ostatnim sposobem, który niekiedy ma skutki uboczne, są leki. Zanim je kupimy, warto zapytać lekarza, co poleca i co będzie dla danej osoby najbezpieczniejsze. Te specyfiki często powodują senność.

Choroba lokomocyjna jest bardzo nieprzyjemna i niekomfortowa dla osób, które uwielbiają podróże. Warto zadbać o siebie w najlepiej możliwy sposób.