Autokary, minibusy i limuzyny - czynniki mające wpływ na cenę wynajmu

Wielu osób, które trafiają na naszą stronę, nigdy wcześniej nie rezerwowało autokaru lub busa z kierowcą. Aby proces wynajmu był bardziej przejrzysty, poniżej staramy się wyjaśnić w jaki sposób obliczamy stawki, jak również na co należy zwrócić uwagę przy wyszukiwaniu w Internecie ofert innych przewoźników.

Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik pomoże Państwu zaplanować i wynegocjować odpowiedni wynajem autokaru, busa lub limuzyny z kierowcą, tak by sprostał Państwa wymaganiom i potrzebom, jak również mieścił się w granicach zaplanowanego budżetu.

 

W jaki sposób obliczane są ceny za wynajem pojazdów?

Klienci często pytają nas, jak obliczamy cenę za przejazd? Jest to dość proste. Gdy otrzymamy zapytanie wraz z planem przejazdu, bierzemy pod uwagę kilka czynników:

Jest to podstawowa kwestia. Typ pojazdu jest jednym z głównych czynników decydujących przy obliczaniu ceny przejazdu. Dość wspomnieć, koszt paliwa że przejazdu takiej samej trasy 18-osobowym minibusem będzie diametralnie różny od przejazdu prawie 70-osobowym piętrowym autokarem. Powinniśmy wiedzieć ile dokładnie osób będzie podróżowało, ponieważ nawet jeden podróżny więcej niż ilość miejsc, powoduje, że musimy wynająć większy bądź dodatkowy pojazd.  Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni co do ilości osób, warto zostawić pewien mały „zapas”.

Opłata jest najczęściej liczona za kilometr w zależności od rodzaju pojazdu i jego wyposażenia. Przy krótkich wynajmach na małych dystansach jak np. wynajem okolicznościowy czy wycieczka po mieście wynajem liczony jest na godziny.

Jeśli chodzi o przejazdy z punktu A do punktu B obliczany jest czas jaki kierowca spędził za kierownicą od momentu wyjazdu z bazy aż do jego powrotu.  Ale gdy grupa odwiedza kilka lub kilkanaście miejsc, jest wiele przystanków, wtedy czas oczekiwania kierowcy jest generuje dodatkowy koszt, podobnie gdy powrót przewidziany jest na późne godziny w nocy. Trzeci scenariusz to wynajęcie autokaru na długą, wielodniową wycieczkę gdy kierowca jest długo z dala od domu.

Koszt kierowcy zależy również od typy pojazdu, dnia tygodnia i pory dnia. Jazdy w niedzielę i późno w nocy będą podnosiły całkowity koszt. W przypadku dłuższych wyjazdów, kierowca może oczekiwać wszystkich posiłków i spokojnego snu w pokoju hotelowym.

Prawo polskie i europejskie dokładnie reguluje limity czasu pracy kierowców autokarów. Jeśli wyjazd jest na długim dystansie lub ma program, który rozpoczyna się o godzinie 7 rano a zakończy się po północy, będzie potrzeba drugiego kierowcy by wszystko odbyło się zgodnie z prawem i bezpiecznie.

Jeśli planujesz krótką wycieczkę, poza parkingiem jest nie będzie zbyt wielu dodatkowych kosztów, o których musisz pamiętać . Jeśli jednak planujesz długą, wielodniową podróż, będzie trochę dodatkowych wydatków jak opłaty za autostradę, opłaty parkingowe, posiłki i zakwaterowanie kierowcy czy ew. przepłynięcie promem – to wszystko ma wpływ na ostateczną cenę wynajmu pojazdu.

Powyższe czynniki, mają wpływ przygotowaną ofertę, ale nie większość z nich nie pojawi się na dokumencie oferty. Dla przykładu, koszt pojazdu i kierowcy są często połączone w jedną kwotę. Nie ma tutaj ustalonej reguły.

Jakie są inne kryteria które wpływają na ceny wynajmu autokaru lub minibusa?

Jeżeli trasa lub czas wynajmu jest bardzo krótki, wtedy zamiast opłaty za przejechane kilometry bądź godziny wynajmu pobierana jest opłata minimalna – np. w wysokości 250 złotych.

Popyt i podaż ostatecznie determinuje ceny wynajmu autokarów, busów i limuzyn. Przewóz osób to biznes bardzo sezonowy, stąd mogą występować duże różnice cenowe między szczytem sezonu a sezonem niskim.  Najlepsze ceny są zwykle w styczniu, tuż po okresie świąt Bożego Narodzenia. Najwięcej przyjdzie nam zapłacić gdy jest już cieplej, zwłaszcza w okresie poprzedzającym wakacje letnie. Najgorzej jeśli będziemy chcieli rezerwować na ostatnią chwilę, bowiem w tym okresie większość przewoźników ma już dawno pełne obłożenie.

Istnieją zrozumiałe różnice w kosztach pomiędzy wynajmem zwykłego autobusu bez WC, wideo, pasów bezpieczeństwa, klimatyzacji, a autokarem wyposażonym we wszelkie te udogodnienia i np. zapewniające dodatkową przestrzeń na nogi, skórzaną tapicerkę itd.

Większość autostrad w Polsce, ale również we Francji czy Hiszpanii to drogi płatne dlatego trzeba je wziąć pod uwagę przy kalkulacji kosztów. Można zwrócić się do firmy przewozowej, z zapytaniem czy możliwy jest objazd, który być może nadłoży drogi, ale pozwoli zaoszczędzić na opłatach za przejazd autostradą.

Nie dla każdego jest wcale oczywiste, że jeśli wynajmujemy autokar na lokalny transfer po Sopocie to nie powinniśmy zwracać się o wycenę do firmy z Warszawy czy Szczecina.

Parking często jest bezpłatny, ale w niektórych miejscach, szczególnie w pobliżu atrakcji turystycznych może być kosztowny. Jeśli grupa jest ma nocleg w centrum miasta, bezpieczny parking dla autokaru może znajdować się w pewnej odległości co oznacza, że kierowca będzie musiał wziąć np. taksówkę.

czasami wynajęty autokar przewozi grupę osób tylko w jedną stronę, wraca zaś pusty. Zdarza się, że zbieg okoliczności powoduje, że idealnie „wstrzelimy się” z naszą grupą w ten pusty przejazd. Możemy liczyć wtedy na ekstra cenę.

Firma specjalizuje się w wynajmie autokarów na wycieczki i transfery dla turystyki może być skłonna dać lepszą ofertę na lokalny przejazd poza wysokim sezonem.

Czasami małe firmy są tańsze niż duże przedsiębiorstwa. Ten rodzaj działalności to w dużej mierze średnie lub małe rodzinne firmy (czasem jednoosobowe!). Bardzo często właściciel przez cały dzień pracuje jako kierowca, przewodnik i sprzedawca, zaś w godzinach wieczornych, gdy pojazd jest z powrotem w garażu – jako pracownik biurowy. Taka mikro firma często ma z tego powodu dużo niższe koszty pracy. Zakres usług jest za to dużo mniejszy. Możemy też spodziewać się problemów w przypadku jakiejkolwiek awarii w trasie.

Jak w każdym biznesie, jest bardzo prawdopodobne, że otrzymasz zniżkę, jeśli jesteś stałym klientem. Biura podróży i tour operatorzy powinni jak najwięcej korzystać usług tych samych firm i negocjować specjalne ceny za wynajem.

W tej branży na oferty last-minute raczej nie możemy liczyć. Aby otrzymać najkorzystniejszą ofertę, planujmy naszą podróż z wyprzedzeniem. Wczesna rezerwacja pozwala również firmie przewozowej na spokojne planowanie transportu. Jeśli  rezerwujesz później, gdy poziom popytu jest znany, jest mało prawdopodobne abyś miał możliwość uzyskania jakichś rabatów. Rezerwując zaś na ostatnią chwilę istnieje ryzyko, że nie otrzymasz odpowiedniego typu pojazdu lub – wersji pesymistycznej – nie znajdziesz pojazdu w ogóle!

Na terenie Polski mogą występować pewne różnice przy stawkach kilometrowych. Niewątpliwie cena za wynajem autokaru w dużej aglomeracji, w szczycie sezonu będzie sporo wyższa niż podobny wynajem w małym miasteczku poza sezonem.

Podsumowując, gdy mówimy o cenach wynajmu autokarów, istnieje duża ilość czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Na szczęście dla Państwa, nasze wieloletnie doświadczenie w przewozie osób, nowoczesna flota pojazdów i duża grupa sprawdzonych kooperatorów pozwala nam zapewnić bardzo przystępne ceny. J

W celu uzyskania dalszych informacji lub aby otrzymać ofertę jeszcze dzisiaj, prosimy nie wahać się i kontaktować z nami pod numerem telefonu 602 729 193 albo pisać na admin@dobrucki.com